See B-vitamiini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "vitamin B"
},
"expansion": "English vitamin B",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English vitamin B), with vitamiini.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "B-vitamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun",
"head": "B-vitamiini"
},
"expansion": "B-vitamiini",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "B-vitamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Vitamins",
"orig": "fi:Vitamins",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "B-vitamiiniryhmä"
}
],
"glosses": [
"vitamin B"
],
"id": "en-B-vitamiini-fi-noun-xg9a4Ae0",
"links": [
[
"vitamin B",
"vitamin B"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈbeːˌʋitɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈbe̞ːˌʋit̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "B-vitamiini"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "B-vitamiiniryhmä"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "vitamin B"
},
"expansion": "English vitamin B",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English vitamin B), with vitamiini.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "B-vitamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "B-vitamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "B-vitamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "B-vitamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun",
"head": "B-vitamiini"
},
"expansion": "B-vitamiini",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "B-vitamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːni",
"Rhymes:Finnish/iːni/5 syllables",
"fi:Vitamins"
],
"glosses": [
"vitamin B"
],
"links": [
[
"vitamin B",
"vitamin B"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈbeːˌʋitɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈbe̞ːˌʋit̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "B-vitamiini"
}
Download raw JSONL data for B-vitamiini meaning in All languages combined (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.